A RATAT ȘANSA DE A DEVENI NUMĂRUL 1 MONDIAL. Vezi aici ce a făcut Simona Halep la turneul de tenis de la Cincinnati

Simona Halep a fost învinsă în finala turneului de tenis de la Cincinnati, din Statele Unite. Jucătoarea spaniolă Garbine Muguruza a obținut o victorie categorică, 2-0 la seturi. Românca a pierdut astfel șansa de a deveni numărul 1 mondial.

Simona Halep a pierdut cu 1-6, 0-6 în fața jucătoarei spaniole. Românca rămâne astfel, în continuare, pe locul al doilea în clasamentul WTA. E pentru a treia oară când Simona Halep ratează șansa de a deveni numărul 1 mondial, relatează observator.tv

Halep a jucat crispat, a fost statică, a greșit mult și a fost o victimă sigură pentru Muguruza. Românca a reușit singurul său ghem la 3-0 pentru iberică, un moment în care a avut șansa de a intra în meci fiind în setul secund, la 3-0 pentru adversară, când a ratat singurele sale două mingi de break, într-un ghem care a durat peste 11 minute.

Halep a strâns doar 28 de puncte în acest meci (58 Muguruza), având procentaj de 42% la primul serviciu și doar 11% la al doilea. Simona a reușit 6 winners și a comis 20 de erori neforțate, spre deosebire de spaniolă, care a avut 8 winners și 15 erori neforțate.

Simona Halep s-a calificat după ce a învins-o cu scorul de 6-2, 6-1, pe americanca Sloane Stephens, locul 151 WTA. Halep este pentru a treia oară în acest an la o victorie de locul 1 WTA, după ce a ratat oportunităţi similare în finala de la Roland Garros şi în sferturile de finală de la Wimbledon.

Adversara lui Halep, spaniola Garbine Muguruza, locul 6 WTA, a trecut, în semifinale, cu scorul de 6-3, 6-2, de actualul lider WTA, jucătoarea cehă Karolina Pliskova.

Halep și Muguruza s-au mai întâlnit de trei ori, Muguruza câştigând de două ori, în 2014, în turul al doilea al turneului de la Wuhan, scor 2-6, 6-2, 6-3, şi în 2015, în Fed Cup, scor 6-4, 6-3. Halep are ultima victorie, în 2015, în optimi, la Stuttgart, scor 3-6, 6-1, 6-3.

Câştigătoarea turneului primeşte 522.450 de dolari şi 900 de puncte WTA, iar finalista 260.970 de dolari şi 585 puncte WTA.

În acest moment, diferenţa dintre Pliskova şi Halep în clasamentul WTA este de cinci puncte.